Nauka przez zabawę przy wykorzystaniu klocków lego

Któż nie zna klocków lego? To kultowy element czasów dzieciństwa, wielu godzin spędzonych na kreatywnym budowaniu i tworzeniu nietypowych konstrukcji. Doskonały sposób na spędzanie czasu jako młody konstruktor. Jednak nie na samej zabawie można spędzać czas. Gdyby tak przyjemne z pożytecznym? Właśnie taką możliwość oferują klocki lego. Poniżej kilka propozycji kreatywnych zabaw przy użyciu tych znanych klocków.

W sieci dostępnych jest wiele wariantów klocków lego. Klasyczne, duplo, friends czy dedykowane specjalnie dla dziewczynek lub chłopców. Liczba możliwych kombinacji do stworzenia za ich pomocą jest nieograniczona. Jednak czas skupić się na nauce i wykorzystaniu ich do tego celu.

Zabawa w sortowanie

To propozycja dla najmłodszych dzieci. Nauka odróżniania i nazywania kolorów. Do rozpoczęcia zabawy wystarczy przygotować kartki a4 z bloku z kolorowymi kartkami. Należy wybrać pięć podstawowych barw np. żółty, czerwony, zielony, niebieski, biały. Teraz wystarczy, by dziecko spośród klocków lego dopasowało kolor do odpowiedniego zbioru.

Budowanie wysokiej wieży

Niech dziecko zbuduje wieże, która jest tak wysoka jak ono. To doskonała nauka myślenia strategicznego dla młodego konstruktora. Należy przemyśleć całą budowę, tak by była wytrzymała i mogła utrzymać taką wysokość bez zawalenia się.

Tworzenie kształtów

Jedna osoba tworzy wzór z klocków lego, a druga musi go odtworzyć. Doskonała metoda na naukę spostrzegawczości i wyobraźni przestrzennej. Dodatkowo można wpleść liczenie wykorzystanych elementów do zbudowania danego wzoru.

Dodawanie i odejmowanie

Przygotuj określoną liczbę klocków lego w różnych kolorach. Może być zbiór 5 sztuk zielonych, niebieskich, czerwonych i żółtych. Następnie poleć dziecku zabranie 2 czerwonych klocków i czterech niebieskich. Jego zadaniem jest policzenie, ile elementów zostało. W ten sposób można stworzyć wiele kombinacji działań to obliczenia.

Klocki lego mogą mieć wiele zastosowań. Ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia. To doskonały prezent dla dziecka w każdym wieku. Na urodziny, święta lub po prostu bez okazji. Konstruowanie i tworzenie nowych kształtów to zabawa i nauka w jednym przez wiele długich godzin.